Sport a FitnessBojová umění

Khadzhimurat Gatsalov: olympijský vítěz ve freestyle wrestlingu

Podle neoficiálních údajů se Severní Osetie řadí na první místo ve světě, pokud jde o specifický počet šampionů ve freestyle wrestlingu na jednoho obyvatele. Takže nebo ne - to není přesně známo. S jistotou však lze říci, že freestyle wrestling má v republice velkou popularitu. Kvůli obrovské konkurenci na domácí úrovni, mnoho sportovců opouští soutěžit o další země. Jeden z těch, kteří se nebáli tvrdého boje a zůstali v Rusku, je legendární Khadzhimurat Gatsalov, pětinásobný mistr světa a vítěz ceny olympijských her. Před nějakým časem úspěšně odstoupil z kategorie na 96 kg v těžké hmotnosti.

První kroky šampióna

Khadzhimurat Soltanovich Gatsalov se narodil v Severní Osetii v obci Chikola. Byl vychován v osetské rodině a vyznával islám. Má tři starší bratry. Všichni jsou profesionální sportovci. V dětství se náš hrdina často pokoušel o medaile, které přinesli ze soutěže.

Chlapec začal hrát ve své rodné vesnici volnou bitvu, po níž se rozhodl dále rozvíjet, když se přestěhoval do hlavního města republiky. Ve Vladikavkazu začal Khadzhimurat trénovat ve sportovním klubu "Alans". Jeho trenérem a učitelem byl Vadim Tseboev. Jejich spolupráce pokračuje i dnes.

Gatsalov už od dětství snil olympijských her. V roce 2000 již cítil sílu pokračovat v dobývání vrcholného summitu. Kdy začal rodák ze Severní Osetie hovořit za ruský národní tým? To se stalo v roce 2001 poté, co chlap získal první ceny v domácích soutěžích.

Brzy následovaly první vítězství mezinárodní úrovně. V roce 2002 získal Khadzhimurat Gatsalov Světový pohár v americkém městě Spokane.

Athénské činy

Rozhodující pro osetský atlet byl vítězství v ruském šampionátu v roce 2002. Zajistil tak olympijský vstup do her v Aténách.

Khadzhimurat Gatsalov je poměrně vzácná kombinace fyzické síly, inteligence a rychlosti ve sportovním světě. Na své první olympiádě byl mladý sportovec, který nedávno působil na úrovni mladých, absolutně klidný, vypočítal každý pohyb svých soupeřů. Nepodléhal emocím. Zvláště pozoruhodný byl jeho boj v semifinále. On byl konfrontován s budoucím šampiónem bitvy smíšeného stylu pod verzí UFC - Daniel Cormier. Ruský freestyle zápasník o tom tehdy nevěděl. Osetský s jistotou překonal americkou stíhačku.

Ve finále vystupoval proti uzbeckému zápasníkovi Ibrahimovovi. V horkém boji se nám podařilo vyhrát náš hrdina. Přinesl ruskému týmu zlatou medaili do kategorie až 96 kg.

Po tomto, ve světě volného stylu zápasů přišla skutečná éra Khadzhimurat Gatsalov. Několik let získal mistrovství světa a do roku 2010 získal 4 tituly.

Klid a návrat

Freestyle wrestling je velmi traumatický sport. Během let aktivní kariéry jsou zápasníci poraženi zraněním, různými zraněními, ztratili rychlost a ostrost. Hadžimurat Gatsalov se začal objevovat jako mladí soupeři. Nastala doba, kdy osetský sportovec nemohl vyhrát na mezinárodní úrovni. Ale nezoufal si. Vítězný návrat proběhl v roce 2013, kdy osetský opět získal mistrovství světa. Udělal to, vyklouzl z obvyklého rozdělení hmotnosti na těžkou váhu.

O rok později Khadzhimurat Gatsalov opět odešel na mistrovství světa. Musel bojovat v kategorii až 120 kg. V Taškentu nezůstal bez odměn. H. Gatsalov získal bronzovou medaili. Přes úspěšný experiment se sportovec v roce 2016 vrátí do obvyklé váhy na 96 kg. Ossetian se zúčastnil mistrovství země, který se stal výběrem pro olympijské hry v Riu. Zde nemohl nic čelit Anzorovi Boltukaevovi, který zaujal odvahu, který nakonec vyhrál čisté vítězství.

Osobní život

Khadzhimurat Gatsalov je velký otec. Přivede čtyři syny a dvě dcery. Nyní žije ve Vladikavkazu velká rodina ruských zápasníků.

Copyright © 2018 cs.unansea.com. Theme powered by WordPress.