Sport a FitnessFotbal

Euro-1996: výsledky a fakta

V roce 1996 se konalo další mistrovství Evropy ve fotbale. Místo konání bylo Anglie. Euro-1996 si pamatovali mnozí fanoušci fotbalu. Turnaj přinesl nová pravidla a ukázal světovým debutantům významných soutěží: Chorvatsko, Česká republika, Turecko, Bulharsko, Švýcarsko a Rusko. Na Euro-1996 se Velká Británie naposledy ukázala jako nejlepší a dosáhla semifinále. Na stejném šampionátu bylo pravidlo "Zlatého cíle" a počet zúčastněných zemí se zdvojnásobil (na 16).

Kvalifikační turnaj

Kvalifikační turnaj nebyl zapamatován žádnými pocity. Překvapilo jen Švédsko, které bylo bronzovým medailistou posledního mistrovství Evropy, aniž by šlo do finále. Nad ním vzrostl Turecko a Švýcarsko.

Vzhledem k rozšíření počtu zemí, které se mohly účastnit turnaje, měly další týmy možnost opustit skupinu. Na Euro-1996, po zhroucení SSSR a Československa, se Rusko a Česká republika vydaly.

Skupina A

Skupina zahrnovala Anglii, Holandsko, Skotsko a Švýcarsko.

Začal zde tvrdohlavý boj s prvním zápasem Euro-1996. V prvním kole Švýcarsko porazilo Anglii a Holandsko nedokázalo porazit Skotsko. Druhá utkání dát všechno na své místo: oblíbenci porazili soupeři s výsledkem 2: 0.

Ve třetím kole se Anglie setkala s Holandskem a dosáhla čtyř gólů. Na paralelním setkání získalo Skotsko Švýcarsko 1-0. Holandsko v této situaci nezanechalo skupinu, ale Skotsko nemohlo zastavit nápor a chybělo míč. V play-off přišla Anglie a Holandsko.

Skupina B

Skupina zahrnovala Francie, Španělsko, Rumunsko a Bulharsko.

Navzdory zřejmým favoritům bylo řešení rozhodnuto na poslední chvíli třetí etapy. V Euro-1996, ve fotbale ve skupině B, Francie a Bulharsko měly 4 body do konečného poločasu, Španělsko mělo 2, pouze Rumunsko zůstalo 0.

V posledním utkání zvítězila nejprve Španělsko-Rumunsko, které vyhrál jen šest minut před koncem zápasu. Francie nebyla bez obtíží schopna vyhrát vítězství nad Bulharskem.

Skupina C

Skupina zahrnovala Německo, Českou republiku, Itálii a Rusko.

Mnoho analytiků tvrdí, že složení ruského národního týmu bylo nejsilnější v celé post-sovětské historii. Věk hráčů byl optimální, téměř všichni hráli na předních evropských šampionátech. Nicméně, ruský tým neměl štěstí u Euro-1996. Výsledky zklamali mnoho fanoušků, ale musíme si uvědomit, že ve skupině jsou budoucí mistři a stříbrní medailisté. Nepřítel byl silná Itálie.

Skupina získala Německo, aniž by chybělo jediný míč. Druhým nejsilnějším týmem byla Česká republika, která se podařilo překonat Italům. Rusko skončilo ve skupině na čtvrtém místě.

Skupina D

Skupina zahrnovala Portugalsko, Chorvatsko, Dánsko a Turecko.

V této skupině se mnoho lidí zajímalo o Dánsko. Současný držitel pohárku vystupoval se silným týmem, který byl ještě lepší než před čtyřmi lety. V první fázi nepodařilo porazit Portugalsko. Chorvaté porazili Danse 3-0. Vítězství proti Turecku jim nedovolilo opustit skupinu. V play-off šli do Portugalska a Chorvatska. Poslední místo ve skupině přijali Turci.

Čtvrtletí

Čtvrtfinálové zápasy neposkytly divákům hodně gólů. Některé hry skončily bez branek. Jen jeden tým dokázal dosáhnout dvou gólů.

Anglicko-španělský pár byl nejzajímavější. Oba týmy vytvořily moře okamžiků, ale nemohly vstřelit v pravidelném čase. Všechno bylo rozhodnuto v řadě trestních přestřel, kde byli Angličané nezaměnitelní. V národním týmu Španělska Fernando Hierro udělal chybu a jeden z branek národního týmu se mu podařilo odrazit. Výsledek: 4: 2 o pokutách.

Ve čtvrtfinále Chorvatska se dostalo k impozantnímu Německu. Chorvaté mocně zahajovali utkání, ale zachytili německého hráče v jeho vlastním pokutovém území, po němž byl trest nepochybně realizován. V 51 minutách zahrál Chorvatsko jeden míč, ale za pár minut byl vyloučen z pole Shtimats. Téměř okamžitě využilo Německo a udělalo krok kupředu. Výsledek: 2: 1 ve prospěch Němců.

Česká republika musela konkurovat impozantnímu útoku Portugalska. Obrana Čechů s vyznamenáním se vyrovná s nájezdy Luise Figo a Rui Koshty. Na 53. minuta Karel Poborski přivedl Českou republiku dopředu. Portugalsko nebylo schopno vyrovnat, dokonce i přes odstranění Latala za 83 minut.

Zápas France-Holland přilákal zvláštní pozornost. V tomto páru byly skvělé týmy, které mohou blikat. Nicméně zápas byl nudný. V pravidelných dobách diváci cílů neviděli. Penaltu střílí Clarence Seedorf. Výsledek: 5: 4 o pokutách, v semifinále Francie.

Semifinále

Německý pár mezi Anglií a Anglií se nemohl rozhodnout, kdo půjde dál v pravidelném čase. V prvním poločase vstřelily týmy jeden gól. V trestním přestřelce odrazil německý brankář Andreas Kepke úder a přinesl národní tým do finále. Výsledek: 6: 5 o pokutách.

Zápas Česká republika - Francie byla nejvíce nudná na šampionátu. Hlavní čas gólů nepřinesl. Všechno bylo rozhodnuto v penaltovém přestřelce, kdy opět první deset úderů bylo nepochybné, a pak český brankář odrážel trest. Výsledek: 6: 5 o pokutách.

Euro-1996 finále

Finále mistrovství Evropy slíbilo, že bude vzrušující. Kdo vyhrál Euro-1996? Tuto otázku slyší mladí fanoušci. Do konce turnaje přišlo Německo s vážnými ztrátami. Mnoho klíčových hráčů bylo zraněno. Žádost o hru zahrnovala pouze 16 hráčů a pět z rezerv byly dva brankáři.

Češi se dělali lépe. Hráči neměli diskvalifikace a zranění. I přes nešťastnou situaci se Německo podařilo dostat ven a vyhrát. Ve druhé polovině postupovali Češi. V 69. minutě na hřišti přišel Oliver Bierhoff. Za šest minut vyrovnal skóre a v nadstandardním čase získal "Golden Ball".

Euro-1996 ve fotbale přinesl Německu jedinou trofej na další roky. Země čelila systémové krizi a fanoušci museli dlouho čekat na nové vítězství.

Copyright © 2018 cs.unansea.com. Theme powered by WordPress.